İzleyiciler

9 Ağustos 2012 Perşembe

İzmir'de askeri araca bombalı saldırı: 1 şehit


İzmir’deki Foça Deniz Üs Komutanlığı’nda görevli askeri personeli taşıyan araca, yalnızca askerlerin kullandığı, ancak bir süre önce sivillerin de kullanımına açılan yolda mayınlı saldırı düzenlendi. İlk patlamadan sekiz dakika sonra ikinci patlamanın yaşandığı saldırıda, ilk belirlemelere göre 1 uzman çavuş şehit olurken 11 asker de yaralandı. Yaralı askerler sedyeyle ambulanslara taşınırken yakınlarını arayıp iyi olduklarını haber verdi. Saldırıda şehit ve yaralı askerlerin kimlikleri de belli oldu. Şehit olan askerin Er Özkan Ateş olduğu belirlendi.


Askerlere yönelik saldırı, Foça İlçesi Değirmenlik Caddesi'nde bugün saat 08.00 sıralarında meydana geldi. İzmir’de oturan askeri personeli alan 24 kişi kapasiteli askeri servis aracı, uzun yıllar sivil araçlara kapalı olan ancak 5 Nisan’da sivillerin kullanımına açılan yola girip ilerlemeye başladı. Üsse 1.5 kilometre uzaklıkta, sağ tarafında yazlıklar bulunan, sol tarafı ise ağaçlık olan yola teröristler tarafından yerleştirilen bomba uzaktan kumandayla patlatıldı. Tahrip gücü yüksek bombanın patlamasıyla askeri araçta hasar oluşurken, içinde bulunanlardan yaralananlar oldu.


İzmir Foça'da askeri servis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristler tarafından çifte bombalı saldırı yapıldı. 1 asker şehit oldu,11 asker yaralandı. Yaralı askerlerin kaldırıldığı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi her gruptan ama özellikle 0 Rh (-) grubu kan aradığını Twitter'dan duyurdu. İzmirliler bu çağrıya uydu ve 20 dakika gibi kısa bir süre içinde ihtiyaç duyulan kan fazlasıyla karşılandı. Hatta öyle ki sadece İzmir değil tüm Kuzey Ege kan vermeye koştu. Kızılay kan bağışı yapmak isteyenler için hastane önüne mobil araçlar gönderdi.

Ege Üniversitesi'nin Twitter hesabından yapılan çağrıda şu ifadeler kullanıldı: 

''Yaralı Askerlerimiz Üniversitemiz Hastanesinde Acil Her Gruptan Kana İhtiyaç Vardır. Ege Üniversitesi Kan Merkezine Bekliyoruz..''


KAN İHTİYACI 20 DAKİKADA KARŞILANDI
Twitter'da Ege Üniversitesi'nin kan çağrısının büyük yankı uyandırması ve hurriyet.com.tr'nin haberinin ardından İzmirliler kan merkezine koştu. Kan ihtyacı 20 dakika gibi kısa bir sürede karşılandı.
Hastane twitter sayfasından ikinci bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:
"Hastanemizde şu anda kan ihtiyacı kalmamıştır, askerlerimiz için gerekli olan kan temin edilmiştir. Tüm İzmir halkına teşekkür ediyoruz.. Yaralı Askerlerimiz için Kan Merkezine intikal eden ve iyi dileklerini ileten tüm herkese teşekkür ederiz"


SADECE İZMİR DEĞİL TÜM EGE KIZILAY'A KOŞUYOR
Kızılay Ege Bölge Müdürü Gökay Gök sadece İzmir’den değil tüm Ege’den kendiliğinden oluşan büyük bir kan bağışı kampanyası gerçekleştiğini söyledi. Kızılay’ın kendi stoklarıyla yaralı askerlerin kan ihtiyacını karşıladığını kaydeden Gök,  bağış yapmak isteyenler için Ege Üniversitesi’nin önüne üç mobil araçlarını yönlendirdiklerini belirtti. Gök, “Çok büyük bir akın var. Sadeceİzmir’den değil tüm Ege’den vatandaşlar kan vermek için merkezlerimize koşuyor. Araçlarla kan takviyesini İzmir’deki ana merkezimize taşıyoruz” dedi.

Banu ŞEN

BURNUMUZUN DIBINE KADAR GELDILER YAKINDA MECLISE KOYALAR BOMBAYI ARTIK...
IZMIRIN DEGERINI SIMDI DAHA IYI ANLAMISSINIZDIR UMARIM...

SEHIDIMIZE RAHMET YARALILARA ACIL SIFALAR DILERIM...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder